با برنامه نویسی چه کار میشه کرد؟

با برنامه نویسی چه کار میشه کرد؟

کی از سوالات پرتکرار کاربران در زمینه برنامه نویسی اینست که با برنامه نویسی چیکار میشه کرد و چه چیزهایی می شود درست کرد. اگر دنبال جواب این سوال هستید به نظرم این مقاله می تواند کمک زیادی به شما در این زمینه کند. در این مقاله ابتدا توضیحاتی در مورد خود برنامه نویسی میدهیم و بعد در مورد چند شاخه مهم و کاربردی برنامه نویسی صحبت می کنیم . پس همراه ما باشید تا ببینیم با برنامه نویسی چیکار میشه کرد.

برنامه نویسی-استارت آپ 13 درصد

 قبل از اینکه بخواهیم جواب سوال با برنامه نویسی چیکار میشه کرد دهیم باید ابتدا توضیح کوتاهی در مورد برنامه نویسی دهیم. اگر بخواهم به صورت خودمونی برنامه نویسی رو تعریف کنیم باید بگم نوشتن تعدادی دستور که یک سیستم (مثلا کامپیوتر) آن ها رو متوجه می شود و دستوران ما رو یکی یکی و پشت سر هم اجرا میکند و نتیجه این اجرا کردن دستورات یه اتفاق در سیستم می باشد مثلا جمع کردن دو عدد (جز ساده ترین دستورات ممکن).

 

 البته ما در برنامه نویسی همیشه مجموعه ای از دستورات را استفاده می کنیم که دقیقا به کامپیوتر می گوید که چه کاری را باید انجام بدهد. ما می توانیم با استفاده از همین دستورات معادله های پیچیده و الگوریتم ها را نیز به زبان کامپیوتر تبدیل کنیم، زبانی که با آن با کامپیوتر ارتباط برقرار می کنید و به آن می گویید که چه کاری انجام بدهد را هم زبان برنامه نویسی می گویند.

 

 در مورد برنامه نویسی صحبت کردیم حال باید در مورد زبان برنامه نویسی توضیحی ارائه دهم ، یک زبان برنامه نویسی مجموعه ای از دستورات، قوانین و لغات را در اختیار ما به عنوان برنامه نویس قرار می دهد که از طریق این دستورات و قوانین میتوانیم با سیستم های کامپیوتری صحبت کنیم و بگیم چیکار کنند. اگر بخواهم به صورت مثال توضیح دهم : مثل همین زبان فارسی که برای ارتباط با یکدیگر استفاده میکنیم و میگم هر شخص چیکار کند.

 

با برنامه نویسی چیکار میشه کرد ؟

خب تا این لحظه متوجه شدیم برنامه نویسی چی هستش، حالا باید ببینیم با برنامه نویسی چیکار میشه کرد و چه چیزهایی می توان ساخت. برای درک این موضوع باید ببینم برنامه نویسی در چه حوزه هایی کاربرد دارد و حوزه های اصلی آن را مورد بررسی قرار دهیم. باید گفت برنامه نویسی در اکثر حوزه ها مورد استفاده قرار میگیرد از پزشکی گرفته تا صنایع و حوزه های دیگر، واقعا سخت است حوزه ای رو پیدا کنیم که برنامه نویسی در آن نقشی نداشته باشد. در بخش زیر چند حوزه معروف که برنامه نویسی در آنها نقش اساسی دارد. باز میگم واقعا سخت است بخواهیم چند حوزه رو نام ببریم که برنامه نویسی در آنها نقش نداشته باشد.

 

پزشکی

صنایع

برق و الکترونیک

هوش مصنوعی

بازی سازی

عمران

انیمیشن سازی

فناوری اطلاعات

امنیت

نیروگاه ها

آنالیز دیتا

سیستم های موشکی

موبایل

رباتیک

اشیای مجازی

 

این فقط چند حوزه ای است که ما آنها رو میشناسیم. امروزه برنامه نویسی در اکثر حوزه ها و شاخ های مربوط تاثیر گذار و مرتبط می باشد. در حال حاضر هر تکنولوژی یا فناوری که وارد بازار می شود حتما از برنامه نویسی در آن استفاده شده است. مثلا خود موبایل که مثال زدیم تمام اپلیکیشن ها و سیستم عامل آن با برنامه نویسی درست شده است. واقعا نمیشه گفت چه حوزه وجود دارد که برنامه نویسی در آن نفوذ نکرده باشد.

نکته مهم: ببینید دوستان عزیز اگر بخواهم در یک جمله جواب سوال با برنامه نویسی چیکار میشه کرد رو دهم باید بگویم با برنامه نویسی می توانید برای موبایل، ویندوز و هر سیستم عاملی دیگری که می شناسید برنامه بنویسید و می توانید هر نوع وب سایتی که دوست دارید کد نویسی کنید. شما با برنامه نویسی می توانید بردهای الکترونیک رو کدنویسی کنید یا اینکه یک ربات رو کدنویسی کنید که کاری رو انجام دهد. شما با برنامه نویسی می توانید برنامه ای بنویسید که حتی بافت های سرطانی بدن رو تشخص دهد یا برنامه ای بنویسید که یک موشک رو هدایت کند تا به هدف بخورد. باید بگم شما می توانید با برنامه نویسی همه کار کنید فقط کافیه آن را یاد بگیرید.

نوشتن یک نظر

نظر