دامنه چیست؟

دامنه چیست؟

هر سایت برای فعالیت نیاز به یک دامنه (domain)  (آدرس سایت)  دارد مثل نیاز انسان به جان برای زندگی.

هر سایت موفق قبل از اجرا یک ایده بوده. همه ی ما ایده هایی داریم برای موفقیت، واقعا ایده داریم یا فقط رویا پرداز های خوبی هستیم! بگذریم بریم سراغ دامنه، خوب برای درک بهتر دامنه یا دومین یه مثالی میزنم براتون آدرس خونه یا محل کارتون و در نظر بگیرید مثلا میدان ونک خیابان ونک پلاک 10 دامنه یا دومین دقیقا مثل آدرس خونه یا محل کار شما میمونه.

مثلا فرض کنید 13darsad.net   این آدرس سایت 13 درصد است حالا اگه من به جای .net بزنم .ir کلا همه چی تغیر میکنه مثل این میمونه که بجای زنگ 2 زنگ یک و بزنی!!!!! خوب کلا رویه تغیر میکنه دگ . میری خونه یکی دگ مهمونی (:

دامنه یا آدرس سایت پسوند های مختلفی داره ایرانی (.ir)، ژاپنی (.jp) وحتی آمریکایی (.us) که هر کسب و کار نسبت به زمینه ی فعالیتش دامنه خودشو انتخاب میکنه به طور مثال دامنه .com مخفف کلمه Commercial  به معنای تجاری هستش که معمولا برای امور خرید و فروش، معرفی محصول و موارد این چنینی استفاده میشه و به عنوان یک دامنه بین المللی شناخته میشه مثالشم که همتون میدونید google.com

حالا دامنه .net  مخفف کلمه Network هستش و معمولا برای شرکت های خدمات اینترنتی، طراحی سایت و... استفاده میشه مثل 13darsad.net

 

در این مقاله می خواهیم یک واژه نسبتا آشنا رو بررسی کنیم یعنی دامنه یا دامین .

دامین چیست ؟

ساده ترین جواب همینه که دامنه نام وبسایت هست.

هر کسی که صاحب وبسایت داشته باشد و میخواهید به آن سایت دسترسی داشته باشیدبا استفاده از نام این سایت دسترسی پیدا خواهید کرد.

تعریف دیگه اینست که نام دامنه آدرس اختصاصی سایت ما است که پس از. www قرار میگیره و البته www بعضی از سایت ها وجود ندارد ولی خود نام دامنه که بعد از www قرار میگیره آدرس اختصاصی وب سایت است که هرکسی با وارد کردن این آدرس می تونه به وب سایت مورد نظر دسترسی پیدا کند.

به عنوان مثال:

 http://13darsad.netاین دامنه همین طور که گفته شد به بخش www دارد که برخی از سایتها www دارند و برخی ندارند.

 هر دامن یک پسوند داره پسوند دامنه رو توضیح میده، پسوند ها درباره دامنه ای که قبلش میاد توضیحاتی را ارائه می دهد .

برای مثال این پسوندی که دامنه iran دارد ir هست.

 شروع نامه دامنه با http هست که معمولاً کاربر ها لازم نیست این http را وارد کنند البته به جای این عبارات دیگری نوشته بشه نظیر https که کاربردهای خاص خودشو داره در بخش مربوطه پیشوند که موقع شروع اسم دامنه می آید هم توضیح خواهیم داد.

رایج ترین پسوند com. هست که پسوند بین المللی است که ملیونها دامنه با دات کام ثبت شده هستند.

این پسوند مربوط به سایت های که یک شرکت باشند و com. توضیح در مورد اسم دامنه میگه که این دامنه یک شرکت هست .

پسوند های دیگه ای هم مثل net. و org. و انواع دیگه هم هست که در این مقاله بیشتر در مورد ir. توضیح میدهیم.

این دامنه داخل کشور ایران ثبت میشود و فقط مطعلق به کشور ایران است به همین ترتیب پسوندهایی مثل us. یا ca. یا انواع دیگر هم برای کشورهای دیگه هم وجود دارد ولی دامنه دات ir مختص ایران است و خوب خلاصه شده ی اسم ایران است .

مدت ثبت دامنه چقدر است

این مدت ثبت دامنه به سال محاسبه میشود .

دامنه‌های ir معمولاً یک ساله و یا پنج ساله ثبت میشوند.

دامنه های بین المللی چطور ؟

دامنه های بین المللی مللی بین یک تا ده سال ثبت می‌ شوند.

 یعنی اینکه شما میتونید یک دامنه دات کام رو یکساله دوساله سه ساله به همین ترتیب یا حتی ده سال ثبت کنید.

طول دامنه چقدر است؟

حداقل طول دامنه سه کاراکتر می باشد و حداکثر طول نام دامنه  ۶۴ کاراکتر است که منظور از کاراکتر همان حرف هست.

البته شما پایین کیبورد دکمه اسپیس دارید یا فاصله که بین دو کلمه یک فاصله است.

این هم کاراکتر حساب میشه ولی باید توجه کنید در نام دامنه شما نمی تونید از فاصله یا همان اسپیس استفاده کنید.

دامنه ملی باشد یا بین المللی ؟

دامنه ملی چه مزایای دارد؟

 پسوند دامنه ملی ir. هست.

دامنه ملی در صورتی که تحریمی وضع بشود دسترسی بهش مختل نمیشود چون میزبانی لیست دامنه های ir در کشور ایران انجام میشود و سایت irnic این فرآیند را انجام میدهد.

دامنه های بین المللی با شرکت های مختلف امکان ثبت دارند و بعضی از این شرکت‌ ها ایران را در لیست تحریم‌ گذاشتند و ممکنه دامنه به هر علت از دسترس خارج بشه در صورتی که تحریم جدیدی اعمال بشه شرکت مجدد شخص رو که دامنه را ثبت کرده به لیست اضافه میکند یا حتی اگر شخص با مشخصات غیر ایرانی مشخصات را ثبت کرده باشد و به هر شکلی مشخص بشه که شخص ایرانی و دامنه او بسته میشود.

به هر دلیل دیگه ای دامنه بین المللی یکی از مهم‌ ترین اشکال هایی که  دارد خطر مسدود شدن است که میتونه ضرر زیادی به شخص میتونه بزنه مخصوصا در صورتی که سایت شما ترافیک بالایی داشته باشه و بسیار بزرگ شده باشد که  صدمه زیادی کسب و کار شخص میخورد که کلا این دامنه بسته میشه یا حتی در ساده ترین حالت  ممکن است دیگه امکان تمدید به شخص داده نشود.

دامنه مثل محل سکونت و یا محل تجارت است و اولین سوالی که به نظرتون میرسه که نام دامنه چه آدرسی باشه تا کاربر بتواند به آدرس شما مراجعه کند.

 همون شکلی که شماره تلفن شماره تلفن‌ هایی رند قیمت بالاتری داره ارزش بیشتری داره و خرید و فروش هم میشود باید بگویم دامنه های رند ، دامنه های خاص هم به همین ترتیب مورد خرید و فروش قرار میگیرد و خرید و فروش امیشود.

در صورتی که می‌ خواهید  نام دامنه انتخاب کنید باید نام دامنه را ساده انتخاب کنید و نباید خیلی طولانی باشد.

 

نوشتن یک نظر

نظر